Sama nauka języka i miłość do klopsików szwedzkich nie wystarczy – mam potrzebę chłonięcia Szwecji każdą możliwą drogą. Jedną z nich jest podglądanie tych, którzy o Szwecji piszą. Czasem nawet prosto z kraju bułkami cynamonowymi płynącego.

Na wstępie mam do Ciebie prośbę – jeśli obserwujesz kogoś, kto mówi/pisze o Szwecji, języku szwedzkim, życiu na emigracji właśnie w tym kraju, a ja tej osoby tu nie wymieniłam, koniecznie daj mi znać. Z ogromną chęcią się zapoznam i zaobserwuję. A może Ty tworzysz na ten temat? Pochwal się, śmiało.

Kundelek na Biegunie

Aga i Konrad to chyba pierwsze osoby, które zaobserwowałam w szwedzkiej tematyce. Fakt, że zamieszkali na dalekiej północy, w Skelleftea, gdzie zorza polarna jest prawie codziennością, a życie potrafi być równie piękne, co nieznośne, bardzo mnie zaciekawił.

Obserwowałam historię Titanica, patrzyłam, jak spełniają marzenia i otwierają swoją firmę, jak kupują czerwony domek na dalekiej północy i cieszą się każdą chwilą w nim spędzoną. Żyją życiem, jakie mi się wymarzyło kilka lat temu i z ucieszonym, ciepłym serduszkiem oglądam ich każdy dzień, gorąco kibicuję i wierzę, że kiedyś też zaznam spokoju w swoim miejscu na Ziemi.

Blog
Instagram

New In Sweden

Ania mieszka od jakiegoś czasu w Malmo – w stronach mi szczególnie bliskich, bo z całej Szwecji właśnie te rejony poznałam najbardziej. Relacjonuje życie codzienne i zapodaje ciekawostki związane z życiem w Szwecji. Ostatnio pokazywała ulotki z instruktażem, co robić na wypadek wybuchu wojny, o których w zeszłym roku słyszałam od rodziny, ale nie miałam okazji zobaczyć.

https://www.instagram.com/p/B1_CFrTIBk8/?utm_source=ig_web_copy_link

Tu zobaczycie piękne skandynawskie plaże i… instrukcję poprawnego składania tetra paków. Bo wiedzieliście, że ich twórca pochodzi właśnie ze Szwecji? Składania tych popularnych opakowań uczy się w szwedzkich szkołach – wszystko po to, by zabierały jak najmniej miejsca podczas segregowania odpadów.

Blog
Instagram

My Life Made in Sweden

Zosia od kilku ładnych lat często podróżowała do Szwecji – wszystkiemu winna oczywiście miłość. Najpierw podróżowała do swojego partnera, później wspólnie podróżowali odwiedzać jego rodzinę w Sztokholmie, gdy przeprowadził się do Polski. Teraz oboje mieszkają w szwedzkiej stolicy.

https://www.instagram.com/p/B16cNG6o_K_/?utm_source=ig_web_copy_link

Nikt nie ukrywa, że początki są trudne – tu też to widać. Szwedzka mentalność, tak różna od polskiej, bywa problemem, o ile się z nią szybko nie oswoisz. Ten proces oswajania zobaczysz u Zosi na Instagramie.

Zajrzyj tu również, jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają przygotowania do polsko-szwedzkiego ślubu oraz pozwiedzać Sztokholm i okolice. Warto!

Facebook
Instagram

Szwecja Zimna

Również nadaje ze Sztokholmu. Znajdziesz u całe mnóstwo praktycznych informacji odnośnie samego procesu emigracji (zaczytuję się i chłonę, wierz na słowo). Co wieźć z Polski do Szwecji? A co ze Szwecji do Polski? Jak przetransportować kocią menażerię na drugą stonę Bałtyku?

View this post on Instagram

[en below] Kungsleden (szlak królewski) pomiędzy Abisko i Hemavan to jeden z najpopularniejszych szlaków pieszych na świecie. Ma ponad 400 km; ustanowiony był na początku XXw przez STF (odpowiednik polskiego PTTK). Wiedzie przez lapońskie krajobrazy przecinając cztery parki narodowe: Abisko, Stora Sjöfallet, Sarek i Pieljkaise. My zdecydowaliśmy się jedynie na krótki odcinek Kungsleden od Abisko do Kebnekaise – najwyższego szczytu Szwecji. Mimo przejścia „jedynie” ponad 110km, trasa dała nam trochę w kość. Niektórzy opisują swoje życie jako „przed” i „po” Kungsleden. Mnie to niestety nie dotknęło, ale widoki, które utknęły w głowie zostaną w niej na pewno na długo. . . . The Kungsleden (King’s trail) between Abisko and Hemavan is one of the most popular hiking trails in the world. It has over 400 km. It was established at the beginning of the 20th century by STF (Swedish Tourist Association). It leads through the Lappland landscapes crossing four national parks: Abisko, Stora Sjöfallet, Sarek and Pieljkaise. We only decided on a short stretch of Kungsleden from Abisko to Kebnekaise – the highest peak in Sweden. Despite the passage of "only" over 110km, the route gave us a little challenge. Some people describe their lives as "before" and "after" Kungsleden. Unfortunately, it did not touch me that deeply, but the views that got stuck in my head will remain there for sure for a long time. . . . #lappland #abisko #kungsleden #kungsleden2019 #stf #szwecja #hike #camplife #backpacking #vandring #laponia #lappland #camping #kamping #kingstrail #hiking #backpackers #norrland #północ #north #visitsweden #wethenorth #winteriscoming #midnightsun #dzienpolarny #arcticcircle #kołopodbiegunowe

A post shared by Szwecja Zimna • Cold Sweden (@szwecjazimna) on

Pamiętaj, by zajrzeć nie tylko na Instagram, ale też na bloga . Nie ma tam (ku mojej ogromnej rozpaczy) zbyt wielu wpisów, ale te, które są, to samo emigracyjne mięcho.

Blog
Instagram

Szwecjoblog

O Szwecji, tym razem z Polski. Trafiłam na Szwecjoblog głównie z powodu wielu wpisów językowych, później zostałam, bo jest mi tam po prostu… swojsko.

https://www.instagram.com/p/B2JQBJ-ozAc/?utm_source=ig_web_copy_link

Natalia, która prowadzi Szwecjoblog, jest tłumaczką języka szwedzkiego i dużo miejsca poświęca właśnie na część dotyczącą nauki szwedzkiego. Poza tym, jest to dobre miejscy, by choć trochę zgłębić szwedzką kulturę – filmy, muzykę, książki i… moją ulubioną częśc – kuchnię.

Blog
Instagram

Marchewkowa Skandynawia

Paulina mieszka w Krakowie i jest pasjonatką całej Skandynawii (i Finlandii), nie tylko Szwecji. Zaczęła swoją internetową działalność, gdy mieszkała w Finlandii, zaczęła uczyć się fińskiego, szwedzkiego i tak zostalo do teraz.

Jeśli jesteś podróżniczą duszą, na pewno znajdziesz u Pauliny coś dla siebie. Najciekawsze atrakcje krajów skandynawskich i praktyczne wskazówki dotyczące organizacji wyjazdów – nic tylko zbierać plecak i ruszać :)

Blog
Instagram


Czekam na Twoje propozycje, tymczasem życzę Ci miłego podróżowania po powyższych profilach. Gdzie spodobało Ci się najbardziej?

20 Shares:
3 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Kto przynosi prezenty w Szwecji?

Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz - co kraj, to obyczaj. Kto jednak przynosi prezenty w Szwecji? Jakie są najczęstsze podarunki pojawiające się w szwedzkich domach?
Więcej

Jak dostać się do Szwecji TYLKO drogą lądową?

Gdy kupiliśmy auto we wrześniu zeszłego roku i nie byliśmy już skazani na jeżdżenie 23-letnią pamiątką rodzinną, postanowiliśmy po raz pierwszy wyruszyć w trasę dłuższą niż na lotnisko w Poznaniu. Gdzie mogliśmy pojechać? Oczywiście - do Szwecji.