Ze swojego doświadczenia wiem, że po kilkunastu latach wiecznego pisania testów, sprawdzianów i egzaminów, wizja ustnej matury może przerażać, a nawet paraliżować i o tyle, o ile lekką ręką zdałam na sto procent angielski, tak polskim się stresowałam. Jestem z tych, co jeszcze na maturze wygłaszali własną prezentację, ale gdy usłyszałam, że mąż mój ustny polski będzie musiał improwizować, byłam przerażona. Głównie dlatego, że uczył się w szkole zaocznej, gdzie z całego kanonu przerobiono tylko ułamek raczej nieprzydatnych na maturze pozycji, a o całej reszcie miał pojęcia ogólne, ale zbyt mało szczegółowe, by oprzeć na tym swoją kilkunastominutową wypowiedź.

Po dokładnym przeanalizowaniu sposobu oceniania matury, zakresu materiału, wymagań dotyczących nie tylko wiadomości, ale także konstrukcji wypowiedzi (w tym również ile czasu można poświęcić na tekst źródłowy, który otrzymujemy razem z zestawem), znaleźliśmy SPOSÓB. 

Okazuje się bowiem, że praktycznie wszystkie wymagane motywy literackie możemy omówić posługując się kilkoma dobrze znanymi współczesnej młodzieży pozycjami. Nie wierzycie? My oparliśmy nasze przygotowania o Harry’ego Pottera, Igrzyska Śmierci, Salę Samobójców i Pana Tadeusza (i to tylko dlatego, że znalazły się tam motywy trudne do odnalezienia w innych utworach, a został on przyzwoicie zekranizowany, w miarę wiernie oddając oryginał).

Motywy literackie w popularnych utworach:

  • Harry Potter: miłość, przyjaźń, poświęcenie, honor, odwaga, męstwo, pojedynek, bitwa, wojna, śmierć, mędrzec, starość, rodzina, matka, mądrość, wiedza, magia, samotność, labirynt, wyzwanie, bunt, cierpienie, dom, dzieciństwo, nauczyciel, podróż, szkoła, lustro, marzenia, nadzieja i wiele innych.
  • Igrzyska Śmierci: miłość, matka, rodzina, przyjaźń, wojna, totalitaryzm, propaganda, igrzyska, bunt, rewolucja, córka, niewola, ofiara, poświęcenie, powstanie, antyutopia, trudna miłość, chleb, głód, dorosłość.
  • Sala samobójców: rodzina, syn, samobójstwo, śmierć, młodość, bunt
  • Opowieści z Narni: Bóg, religia, rodzina, miłość, poświęcenie, wojna, bunt, władca, mądrość, mędrzec, przyjaźń, dobro i zło, zdrada, poświęcenie
  • Pan Tadeusz: miłość, młodość, konflikt, dworek szlachecki (tego nie ma chyba nigdzie indziej :D).

Z powyższych wybieracie film lub książkę, co wam aktualnie pasuje – to jest właśnie w tym cudowne. Psst, nie zapomnijcie o bajkach Disneya i grach komputerowych (Syberia to genialny motyw wędrówki, drogi, odwagi i marzeń!). Zapewniam was, że MOŻNA zdać maturę ustną nie dotykając czubkiem małego palca lewej stopy żadnej lektury (oprócz tej, którą uraczą nas we fragmencie z zestawu), a obracając się tylko wśród utworów dobrze nam znanych i lubianych, bo stykamy się z nimi na co dzień – częściej niż z trenami Kochanowskiego.

Matura to egzamin potrzebny tylko po to, by dostać się na studia. Liceum ma dać wykształcenie ogólne i ogólne pojęcie o utworach polskiej i światowej klasyki jest okej – macie prawo tych dzieł nie lubić, ale dopóki pamiętacie mniej więcej o co szło i jakie było przesłanie, nie jesteście gorsi, bo nie pamiętacie imienia przechodnia z trzysetnej strony. Dlatego bądźcie sprytni. Weźcie listę motywów i do każdego dopiszcie nie to, co każe wam polonista, a to, co sami czujecie. Bo każdy ma prawo interpretować utwory po swojemu, póki jest w stanie wybór uargumentować. Powodzenia!

0 Shares:
2 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

5 rzeczy, które możesz robić, gdy jesteś chory

Wyspecjalizuję się w chorobowych tematach. Ponieważ gorączka mi doskwiera przez pół doby, a drugie pół śmiertelnie się nudzę, pomyślałam, że nie jestem sama i taki wpis może przydać się wam na przebłyski dobrego samopoczucia w chorobie.