Ponieważ jestem na etapie planowania kolejnego wyjazdu do mojej ukochanej stolicy, postanowiłam podzielić się z Wami moim doświadczeniem w samodzielnym organizowaniu takiej wycieczki. Uważam, że żadne biuro podróży nie zapewni nam atrakcji, które w 100% będą nam odpowiadały i jestem typem, który uwielbia zwiedzać wszystko na własną rękę.

Wycieczka do Londynu wcale nie musi być droga. Wystarczy tylko troszkę dłużej zastanowić się nad kwestiami noclegowymi i jeszcze w Polsce zaplanować mniej więcej wszystkie atrakcje, które chcemy odwiedzić. Nie znaczy to, że musimy już pół roku przed wyjazdem planować każdy dzień co do godziny – chodzi tu po prostu o orientacyjne rozplanowanie. Większość obiektów turystycznych oferuje bowiem specjalne, łączone bilety, które zapewniają nam całkiem spore zniżki.

Dzisiaj opowiem o planowaniu zupełnych podstaw, czyli biletach lotniczych, transporcie z lotniska i zakwaterowaniu. W kolejnych wpisach dowiecie się, jak wygląda transport publiczny, wyżywienie i stosunek Brytyjczyków do turystów.

Jak dojechać?

London_Stansted_Airport_Terminal_2

Najprościej oczywiście samolotem. I najszybciej. Szkoda byłoby mi całej dobry na tłuczenie się w niewygodnym autokarze, kiedy mogę wsiąść w samolot i za dwie godziny być na miejscu. Zwłaszcza, że w dobie tanich linii lotniczych naprawdę możemy polecieć do Londynu nawet taniej, niż wyniesie nas zakup biletów autokarowych. Niestety, na trasach do Wielkiej Brytanii trzeba rezerwować bilety z około 3-miesięcznym wyprzedzeniem, by załapać się na najtańsze bilety. Jeśli jednak do wyjazdu zostało mniej czasu, na pewno uda się znaleźć jakąś promocję.

Transport z lotniska

Stansted_Express_Liverpool_Street

Londyn ma sześć portów lotniczych: City, Stansted, Heathrow, Gatwick, Southend i Luton, przy czym tanie linie lotnicze najczęściej korzystają z lotnisk Stansted i Luton. Z każdego z tych lotnisk bardzo łatwo można dostać się do samego centrum Londynu. Przykładowo, ze Stansted mamy trzy możliwości. Samochód, pociąg lub autobus. Perony kolejowe i autobusowe znajdują się bezpośrednio na lotnisko. Pociąg zawiezie nas w około 45-50 minut na stację Liverpool Street Station (lecz możemy wysiąść stację wcześniej – Tottenham Hale, gdzie od razu wsiadamy w metro Victoria Line). Autobus, choć jest tańszy, jedzie do Londynu znacznie wolniej – nawet około dwóch godzin. Warto pamiętać, że przy zakupie biletu przez internet od razu w obie strony, zazwyczaj naliczana jest atrakcyjna zniżka. My poruszamy się z lotniska tylko i wyłącznie pociągiem. Po pierwsze, szkoda nam czasu, a po drugie komfort jazdy jest nieporównywalnie lepszy, przy czym cena wcale nie powala.

Zakwaterowanie

Waldorf_Hotel_2

Hotele w samym centrum są dość drogie i na ekonomiczne wyjazdy na pewno ich nie polecam. Chociaż oczywiście są warte swojej ceny ;) Przy mojej ostatniej wyprawie zatrzymaliśmy się w domu gościnnym w 3 strefie, dwa przystanki autobusowe od najbliższej stacji metra. Kosztowało nas to 1000 zł za 7 nocy dla dwóch osób. Cena bardzo przystępna, ale wiemy już, że następnym razem poszukamy czegoś w strefie 2 lub 3, ale bliżej metra. Wpadniemy tylko do naszego ukochanego baru z chińszczyzną, który mieliśmy po sąsiedzku.

Do szukania noclegów polecam strony typu booking.com lub hrs.com. Od razu można tam zarezerwować pokój – jest to opcja oszczędzająca nasz czas i pieniądze, których nie tracimy na mailowanie lub dzwonienie do hoteli. Pamiętaj tylko, żeby dokładnie przeczytać warunki, na jakich dokonujemy rezerwacji, godziny meldowania się i przede wszystkim – w jakiej strefie komunikacyjnej znajduje się dany hotel. Jeśli dalej niż w 3 – zwyczajnie się to nie opłaca.

To co – nie było tak źle, prawda? W zasadzie dobry plan i zaplanujesz każdą wycieczkę. Chociaż spontaniczne zwiedzanie jest świetną sprawą, zadbaj żeby spontaniczne było tylko zwiedzanie.

[button style=”5″ caption=”Wyżywienie, transport, Brytyjczycy” link=”http://blogodynka.pl/wycieczka-do-londynu-transport-miejski-wyzywienie-brytyjczycy/”][/button] [button style=”5″ caption=”Najciekawsze muzea w Londynie” link=”http://blogodynka.pl/najciekawsze-muzea-w-londynie/”][/button]
0 Shares:
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: