Wracamy do mojego ulubionego kraju spośród tak zwanych Norden (czyli krajów północy) – do Szwecji. Ponieważ idzie Wielkanoc, porozmawiamy sobie o tym, jak to tam wygląda i co z czym się je.

Przy okazji ciekawostka. Dzisiaj, w Wielki Piątek (Långfredagen), wyjątkowo obchodzony jest także Dzień Wafla (Våffeldagen). Co roku, 25 marca, Szwedzi zajadają się waflami z okazji równych dziewięciu miesięcy od Bożego Narodzenia, czyli w dzień zwiastowania (Jungfru Marie bebådelsedag).

Obchody Wielkanocy (Påsk) zaczynają się dużo wcześniej od zakupów – nie tylko tych spożywczych, niezbędnych do przygotowania jedzenia. Równie ważne są odpowiednie dekoracje – przyrodę budzącą się do życia wita się bardzo kolorowo, najczęściej gałązkami (påskris) przyozdobionymi piórkami i nie tylko – w gazetach znajdziecie w tym czasie mnóstwo inspiracji.

4493310843_306b430648_b

Wielki Czwartek przebiega pod znakiem czarownic. Zgodnie z legendą wylatywały one na Blåkulla w Wielki Czwartek i wracały w Wielkanoc, więc z tej okazji wszystkie dziewczynki przebierają się za wiedźmy (påskkärring) i odwiedzają sąsiadów w poszukiwaniu smakołyków. Przypomina to nieco obchody Halloween.
pask2

Wielki Piątek nazywany długim piątkiem na pamiątkę długiego cierpienia Jezusa. Co ciekawe, w Szwecji ten dzień jest zaznaczony w kalendarzu na czerwono, co oznacza, że jest ustawowo wolny od pracy – zupełnie inaczej niż u nas, prawda?

Sama Wielkanoc przebiega przy rodzinnym stole. Szwedzi nie sprawiają sobie prezentów w tym dniu, jedynie dzieci mogą liczyć na jajko wypełnione po brzegi słodyczami (påskägg). Na stole zaś popularne są wszelkie dania z jajek, jagnięcina (Janssons frestelse), potrawy z ryb (zwłaszcza śledzi – sill) a na deser tort marcepanowy.

paskagg

frestelse

Jak widzicie, Wielkanoc przebiega w rodzinnej, mniej religijnej niż w Polsce atmosferze. Z okazji tych Świąt, życzę wam wszystkiego dobrego – Glad Påsk!

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Kto przynosi prezenty w Szwecji?

Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz - co kraj, to obyczaj. Kto jednak przynosi prezenty w Szwecji? Jakie są najczęstsze podarunki pojawiające się w szwedzkich domach?
Więcej

Jak dostać się do Szwecji TYLKO drogą lądową?

Gdy kupiliśmy auto we wrześniu zeszłego roku i nie byliśmy już skazani na jeżdżenie 23-letnią pamiątką rodzinną, postanowiliśmy po raz pierwszy wyruszyć w trasę dłuższą niż na lotnisko w Poznaniu. Gdzie mogliśmy pojechać? Oczywiście - do Szwecji.