To pierwszy serial, podczas którego pomyślałam, że warto zrobić o nim film, a nie tylko wspomnieć między wierszami w social mediach lub napisać notkę na blogu. “13 powodów” – Thirteen reasons why. Dlaczego ktoś decyduje się na taki poważny krok, jak samobójstwo?

Nastolatka, Hannah Baker, popełnia samobójstwo. Przedtem jednak postanawia nagrać trzynaście taśm, a każda z nich zawiera jeden powód, dlaczego to zrobiła. Powody, a właściwie osoby, które przyczyniły się do jej decyzji mają te nagrania odsłuchać i dowiedzieć się, co zrobiły nie tak.

Okazuje się, że do tak dramatycznego czynu człowieka, zwłaszcza młodego, mogą popchnąć tak naprawdę małe rzeczy. Małe, niegroźne wydarzenia, na które pojedynczo nikt nie zwróciłby uwagi, ale gdy kumulują się one w krótkim czasie i jak lawina powodują kolejne, potrafi to bardzo dotknąć drugiego człowieka.

Serial polecałam we wpisie “Trzy seriale, które musisz zobaczyć na NETFLIX“. Łączy w sobie lekkość towarzyszącą serialom młodzieżowym z pewnym ciężarem, który początkowo nieodczuwalny, w ostatnim odcinku trafia w sam środek naszego serduszka i przytłacza. Przytłacza do tego stopnia, że płakałam jak bóbr, choć nie takie rzeczy się już oglądało.

Chociaż od samego początku wiemy, jak historia Hanny się potoczyła, w ostatnim odcinku wciąż mamy nadzieję, że nie było tak źle. Że ta historia miała jakieś drugie, szczęśliwsze zakończenie. Dopóki nie przychodzi powód trzynasty, a na ekranach nie oglądamy śmierci dziewczyny. Myślę, że okazji, by świat zobaczył, co dzieje się w psychice bohaterki było dokładnie tyle, ile powodów. Trzynaście. I żadna z nich nie została wykorzystana.

Więcej o serialu mówię w filmie powyżej. Miłego oglądania!

0 Shares:
2 komentarzy
  1. Miałam 2 próby samobójcze, więc i bez oglądania takich materiałów wiem doskonale o co chodzi. Jednocześnie zachęciłaś mnie do obejrzenia, ale też obawiam się że mogłaby mi się zrobić nawrotka sprzed lat. W każdym razie, rozważę to, bo serial brzmi na bardzo dobry.

    1. Serial jest poruszający, ale raczej nie powinien wpędzić nikogo w podobny stan. Współczujemy i solidryzujemy się z bohaterką, ale zachowany jest pewien dystans :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: