Dobre notatki to coś, za co wielu uczniów i studentów dałoby się pokroić. Zamiast jednak być tym, co przed każdym testem biega za znajomymi i błaga o pomoc, może to właśnie za wami będą biegać? Dziś dam wam kilka rad dotyczących robienia dobrych notatek. A jeśli wolicie wersję filmową, zapraszam na vloga.

Używaj karteczek samoprzylepnych

DSC_0083.00_00_34_25.Still002

Wielokrotnie musisz nauczyć się czegoś nie z lekcji, a z podręcznika. Użyj do tego małych karteczek samoprzylepnych, na których zapiszesz tytuły najważniejszych fragmentów. Gdy będziesz rozwiązywać zadania, z łatwością odnajdziesz odpowiedni fragment teoretyczny w książce. Ta metoda sprawdziła mi się rewelacyjnie, gdy przygotowywałam się w sesji zimowej do egzaminu z chemii organicznej. Wciąż wydawało mi się, że wszystko umiem, ale to karteczki pozwoliły mi uporządkować wiedzę.

Przepisuj notatki w domu

Nauczyciel lub wykładowca mówi bardzo szybko, a wam mnóstwo informacji umyka, zapominacie ich zapisać, a to, co już znajdzie się w notatkach często jest bardzo chaotyczne i trudne do odczytania. Często w związku z tym robicie osobne notatki przy przygotowaniach do testów i sprawdzianów, ale… po co robić to przed samym sprawdzianem, gdy czasu jest niewiele? Zdecydowanie lepiej zrobić to tuż po powrocie do domu – nie dość, że będziecie mieli spokojną głowę przed testem, to na dodatek przepisując notatki tuż po tym, jak je sporządziliście, część zawartych w nich informacji od razu zapamiętacie.

Stwórz system kolorystyczny

Przede wszystkim pisz na niebiesko. Też lubię używać czarnego tuszu lub atramentu, jednak to, co jest zapisane tradycyjnym, niebieskim kolorem, zapamiętujemy szybciej. Jeśli zaś chodzi o kolory w notatkach, staraj się zapisywać nagłówki i tytuły kolorowymi cienkopisami z własnym systemem. Innym kolorem zaznaczcie to, co na sto procent pojawi się na teście, innym to, czego nie rozumiecie, a jeszcze innym to, co dopisujecie do notatek jako wasze, dodatkowe informacje, których wcale nie musicie znać, by zaliczyć, ale poszerzacie temat, który was interesuje. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić. Jeśli zaznaczycie każde słowo w notatkach, będzie jeszcze gorzej niż jakbyście nie zaznaczyli nic.

Zrób porządek w papierach

DSC_0083.00_02_54_05.Still006

Jeśli już zgodnie z moją radą przepisujecie notatki na osobne kartki po powrocie do domu, zadbajcie o to, by zapanował w nich porządek. Załóżcie osobne teczki na każdy z przedmiotów lub użyjcie teczki z przegródkami, a na samych notatkach zapisujcie w rogu daty, kiedy zostały sporządzone i według nich je porządkujcie. Ułatwi wam to organizację, nie będziecie zastanawiać się, w jakiej kolejności powinniście się uczyć, a jeśli notatka z jednego dnia ma kilka stron, ponumerujcie je.


Dzięki powyższym radom, przed sprawdzianem tylko wyciągniecie plik kartek z teczki i przeczytacie je kilka razy, a wiedza sama wejdzie wam do głowy. Tak naprawdę będzie to już tylko utrwalanie – wszystkiego (lub zdecydowanej większości) nauczyliście się podczas samego przepisywania i uzupełniania notatek oraz podczas zaznaczania odpowiednich fragmentów kolorami. Powodzenia w nowym roku szkolnym!

 

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Inspiracje na Bullet Journal

Obiecałam, więc jestem! Jakiś czas temu na kanale pokazałam wam mój bullet journal,, dziś postanowiłam szerzej opisać wam ideę tego dziennika, dać znać, jak mi idzie oraz podpowiedzieć pomysły na własne strony i rozkładówki.
Więcej

Czego możesz się nauczyć na kwarantannie? #zostańwdomu i postaw na samorozwój

Jeśli mogę zrobić dla was coś dobrego w tym trudnym czasie, to zamierzam to zrobić. Ostatnio zaproponowałam wam 10 tytułów na Netflix, które warto nadrobić podczas kwarantanny, dzisiaj przyszła pora na rozwój osobisty. Czego możesz się nauczyć na kwarantannie? Oto przegląd kursów i treści edukacyjnych, które uważam za przydatne, ciekawe i warte przejrzenia.