Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz – co kraj, to obyczaj. Kto jednak przynosi prezenty w Szwecji? Jakie są najczęstsze podarunki pojawiające się w szwedzkich domach?

Boże Narodzenie w Szwecji to święto stosunkowo nowe, a tradycje pochodzą z przenikania różnych epok, między innymi pogańskiego jul i tradycji luterańskich. Swoją drogą, Boże Narodzenie w Szwecji to właśnie jul i chcąc życzyć komuś wesołych świąt, zawołacie radośnie god jul.

Hej ho, do sklepu by się szło

Święta, podobnie jak u nas, zyskały komercyjny wymiar, w którym, oprócz rodzinnej kolacji i czasu spędzanego w domu na zacieśnianiu więzi, ważne są prezenty – julklappar. Internet jest pełny artykułów z propozycjami podarków julklappstips, powstały nawet specjalne wyszukiwarki, w których możemy wpisać zainteresowania, wiek i płeć, a w wynikach otrzymamy najlepiej dopasowane oferty wraz z cenami. Jestem pewna, że tego typu strony zapewne funkcjonują wszędzie, ale w Polsce chyba wciąż raczkują. W ramach ciekawostki – oto jedna z nich.

Kto przynosi prezenty w Szwecji?

No dobrze, ale skoro rozmawiamy o prezentach, to kto je właściwie przynosi? Oczywiście w wersji oficjalnej, tej przeznaczonej dla uszu dzieci (barnen).

Szwedzi mają swojego odpowiednika Świętego Mikołaja. Nazywa się Jultomten (zauważyliście, że wszystko, co ze świętami związane ma jul w nazwie?) i pochodzi z połączenia naszego Mikołaja i gårdstomten, czyli krasnali ogrodowych, które co prawda nigdy rozdawaniem podarków się nie trudziły, ale pilnowały gospodarstwa. To właśnie dla nich wystawiano kiedyś miskę kaszy (takie nasze ciasteczka z mlekiem?). Miały nawet swoją mamę – tomtes mamma, którą została malarka Jenny Nyström. Uwieczniła krasnale na swoich obrazach i tak zapewniła im wieczną sławę.

Jedna z ilustracji Jenny Nyström

Co znajdują pod choinką?

Tradycja ubierania choinki julgran pojawiła się także w Szwecji – najpierw u ludzi bogatych, później dotarła na biedniejsze wsie. Co ciekawe, na choinkach często pojawiają się mniejsze lub większe szwedzkie flagi. Jeśli przyjrzymy się temu, jak często Szwedzi eksponują ten symbol narodowy, nikogo to nie dziwi, jednak nie wyobrażam sobie w Polsce kogokolwiek, kto dekorowałby polskimi flagami swoje drzewka.

Jeśli chodzi o to, jakie są najbardziej wyczekiwane prezenty wśród Szwedów, preferencje bada szwedzki Instytut Analizy Handlu. Dzięki ich działaniom wiemy, że na liście najgorętszych propozycji podarunków znajdują się gadżety elektroniczne – słuchawki, tablety, nawigacje samochodowe, telefony komórkowe. Dopiero na kolejnych miejscach plasują się chociażby książki kucharskie. Kilka lat temu najczęściej wskazywano na paczki żywnościowe – odpowiedniki naszych pudełek subskrypcyjnych, w których można było znaleźć produkty ekologiczne lub przeznaczone specjalnie dla wegetarian, bezglutenowców. Zawierały kompletne zakupy na określoną liczbę posiłków dla określonej liczby osób. Brzmi cudownie?

Wesołych Świąt!

Ponieważ dziś Wigilia, wraz z małą podróżą do Skandynawii, chciałabym wam życzyć zdrowych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Najedzcie się na cały rok :)

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Jak dostać się do Szwecji TYLKO drogą lądową?

Gdy kupiliśmy auto we wrześniu zeszłego roku i nie byliśmy już skazani na jeżdżenie 23-letnią pamiątką rodzinną, postanowiliśmy po raz pierwszy wyruszyć w trasę dłuższą niż na lotnisko w Poznaniu. Gdzie mogliśmy pojechać? Oczywiście - do Szwecji.
Więcej

Jak wygląda Dzień Matki w Szwecji?

Dziś jest dzień wyjątkowy dla wszystkich dzieci - oto nasze Mamusie obchodzą swój dzień i powinniśmy im dziękować, całować, przytulać i mówić, jak bardzo je kochamy jeszcze częściej niż zwykle (ja na przykład zrobiłam pyszną fritatę na śniadanko). Z tej okazji przeniesiemy się na chwilę do innego kraju i zobaczymy, jak wygląda Dzień Matki w Szwecji!