Babcie straszyły różnymi chorobami i zawsze kazały odcinać końcówkę banana. Ile jest w tym jednak uzasadnionych obaw, a ile dobrze utrwalonych mitów?

Dlaczego odcinamy końcówkę banana?

Bo ktoś nam w dzieciństwie kazał, więc tak robimy. Większość z nas nawet nie wie, jakie byłoby uzasadnienie dla okaleczania biednych bananów. Dopiero, gdy się zgłębimy, możemy usłyszeć o przerażających chorobach (np. lambliozie), jadzie węży, jajach jadowitych pająków i jeszcze innych cudach. Czy coś z tego jest prawdą? Absolutnie nie. Pomyśl tylko, skąd jad węża i pająki w bananie, skoro skórka jest szczelna i nienaruszona?

Co to są te lamblie?

Odpowiedź jest prosta. Są to pasożyty (nie bakterie, zwykłe robaczki, serio), które rozprzestrzeniają się za pomocą cyst obecnych w kale nosicieli. Zadam wam teraz pytanie, po którym odpowiedź na wasze dylematy powinna pojawić się sama. Skąd kupa w bananie? No właśnie.

Lamblioza wywoływana przez pasożyta Giardia lamblia to jedna z chorób “brudnych rąk”. Oznacza to tylko tyle, że zarazić się możemy przez niedokładnie przestrzegane zasady higieny. Jak już wspomniałam, aby doszło do zarażenia, niezbędne są cysty obecne w kale. Zanieczyszczone mogą nimi być w tym samym stopniu banany (ale całe, ich powierzchnia, skórka, nie końcówki!), jak jabłka, gruszki lub truskawki. Robaczki możemy dostać w spadku też od innych ludzi albo przyjąć wraz z zanieczyszczoną wodą.


→ Zobacz także: Kalendarz na 2017 rok do wydrukowania


No dobra, a jakie są objawy?

Czy już mówiłam, że możecie sobie zjeść tą końcówkę banana? I dalej pytacie o to, co wam grozi? No dobra, jeśli już zarazicie się lambliozą (nie lamiozą ani lamliozą – takie nazwy też słyszałam), muszę was zmartwić, bo długo przebiega bezobjawowo. Podczas gdy robaczek uszkadza wam kosmki w jelicie cienkim i pochłania witaminki A, D, E i K, wy nie czujecie absolutnie nic.

Pierwsze objawy pojawiają się po 1-3 tygodniach, ale nudności, bóle głowy, brzucha, wymioty, biegunki i zmęczenie to dość popularne dolegliwości i ciężko je dopasować do konkretnego zdarzenia, które mogło być ich źródłem (zwłaszcza ze względu na opóźnienie).

A jak się wykrywa nieproszonych gości? Należy przebadać kał na obecność cyst pasożyta, ewentualnie wykonać testy na obecność antygenu Giardia – badania wykonuje się po wystąpieniu pierwszych objawów.

Jesteśmy bezpieczni?

Tak, jesteście. Możecie spokojnie zjeść końcówkę banana i nie umrzecie następnego dnia na żadne straszne choroby. Brązowe plamki to nie zaraza tylko naturalny proces dojrzewania banana. Powiem więcej, chociaż takie dojrzałe banany mają dużo cukru, są dla nas najzdrowsze. Idźcie i jedzcie banany, na zdrowie!

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Frytki – kupić czy zrobić? Oto jest pytanie!

Gdybym zapytała was teraz, czy zdrowiej dla nas będzie zrobić frytki samemu w domu, czy pobiec do sklepu i kupić te gotowe, z mrożonki, pewnie rozległby się wokół mnie chórek zwolenników wyrobów własnych. Tymczasem okazuje się, że jeśli najdzie nas ochota na pyszne frytki, organizm wam jednak podziękuje za mrożonkę.