Menu & Search
Liceum, czy technikum?

Liceum, czy technikum?

Dzisiaj na asku znalazłam w skrzynce pytanie, czy gdybym miała wybrać jeszcze raz, to czy poszłabym ponownie do liceum, czy zmieniłabym mój wybór i jednak poszła do technikum? Nie miałam żadnych wątpliwości, odpisując autorowi pytania, ale moje uzasadnienie jest na tyle długie, że zainspirowało mnie do tego postu.

Wybrałabym liceum. Od początku planowałam iść na studia, a co za tym idzie wybór dobrej placówki, takiej, w której będę się czuła dobrze i miała szansę rozwijać, uczyć, nie rozpraszać i zdać maturę na zadowalającym mnie poziomie był oczywisty. Fakt, wieloma aspektami nie musiałam się przejmować. Chociażby tym, co będzie, jeśli nie dostanę się na studia od razu po maturze i będę potrzebowała iść do pracy, bo po pierwsze mam ten komfort, że rodzice nie stronią od pomocy, a po drugie, tak naprawdę już zarabiam. Ucząc się, piszę wpisy i kręcę filmy.

Liceum jest dobre właśnie dla ludzi takich jak ja. Od początku zdecydowanych na studia, mających jakieś zabezpieczenie na wypadek zbyt niskich wyników matur, lubiących uczyć się dodatkowych rzeczy i zbierać nowe doświadczenia. Mam wrażenie, że w technikum nie ma na to wszystko czasu, bo ten wolny wypełniają zajęcia przygotowujące do wykonywania jakiejś tam profesji zgodnej z profilem klasy. Technik nie ma lżej – niejednokrotnie ma dużo ciężej. Nie dość, że ma dużo przedmiotów zawodowych, to często przedmioty ogólne są prowadzone na niskim poziomie, przez co kiepskie jest przygotowanie ucznia do matury i ewentualnego studiowania (to się na szczęście zmienia, ale mam wrażenie, że czegoś jeszcze w szkołach brakuje).

Licealista ma dużo okazji do rozwijania zainteresowań. Inna sprawa, czy z nich korzysta, czy nie. Jeśli ma nie korzystać, to lepiej, by wybrał technikum. To właśnie te zainteresowania i pasje, którymi ktoś odpowiednio pokieruje na pewnym etapie gwarantują sukces później, bo tak naprawdę oceny są tylko formalnością, a wiedzę można zdobyć wszędzie i zawsze. Liczy się dryg, pasja i zaangażowanie. Licealista musi się angażować sam, za technika angażuje się częściowo jego rozkład zajęć.

Jak sami widzicie, pytanie nie powinno brzmieć, czy wybrać liceum, czy technikum, ale “jakim typem człowieka jesteś?” :)

9 komentarzy
Leave a Comment

 1. Patryk Wychowski
  4 lata ago

  Ja wybrałem technikum 3 lata temu i również nie żałuję. Może dlatego, że
  jestem na “Organizacji Reklamy”, a mojej szkole bliżej do szkoły
  artystycznej, niż do technikum. Nie wiem. Choć w sumie, gdyby nie było
  tej szkoły w moim mieście (na prywatne mnie niestety nie było stać) to
  wybrałbym liceum.

  • 4 lata ago

   Mówię, wszystko zależy od pasji i zainteresowań. Szkoły artystyczne (a kierunek reklama na pewno się do nich zalicza ;D) rządzą się zupełnie innymi prawami niż pozostałe kierunki :D

 2. Kisho Mori
  4 lata ago

  Ja w tym roku musiałem zadecydować do jakiej szkoły pójdę po gimnazjum. Mieszkam w małej miejscowości , więc mam do wyboru jedno liceum i jedno technikum. Ho, ho jaki wybór xd. Jasne było dla mnie to, że nie chcę wyjeżdżać do dużego miasta. Wybrałem liceum tylko dlatego, że nie było profilu w technikum, który byłby dla mnie. W przyszłości nie chcę być elektrykiem, czy mechatronikiem dlatego wybrałem liceum o profilu humanistyczno-medialnym. Gdyby w mojej miejscowości było jakieś technikum artystyczne, lub ścisłe związane z reklamą to bym się nie wahał i poszedł na ten profil. :)

 3. Yunau
  4 lata ago

  Szkoda że nie dostałam się do liceum ;-; technikum to była jakaś męczarnia, a teraz idę jeszcze niżej – do zawodówki ;-;

  • Nastka ggg
   2 lata ago

   A o jakim profilu?

 4. Oliwia Markiewicz
  4 lata ago

  Złożyłam papiery do dwóch liceów. Jedno jest bardzo wymagające (mam nadzieję, że się dostanę – wyniki naboru w czwartek, trzymajcie kciuki). Drugie to taki plan B. Nie widziałam się w technikum. Od zawsze marzyłam o studiach, wiec technikum nie wchodziło w grę. Maturę zawsze mogę poprawić, a moi rodzice na pewno będą mnie w tym wspierać.

 5. Ola Borowska
  4 lata ago

  Nie wypowiadaj się na temat Technikum skoro nie miałaś nigdy nie miałaś z nim styczności, są Szkoły Techniczne na bardzo wysokim poziomie ( nawet wyższym niż niektóre LO , osobiście do takiego uczęszczam ). Nie znasz się nie wypowiadaj, po twoich słowach niektórzy mogą stwierdzić że w Technikum nie ma żadnych perspektyw do rozwijania swoich zainteresowań. Bardzo błędne patrzenie na Szkoły Techniczne.

  • 4 lata ago

   A Ty nie wypowiadaj się na temat wpisu, którego nie przeczytałaś ze zrozumieniem. “kiepskie jest przygotowanie ucznia do matury i ewentualnego studiowania (to się na szczęście zmienia, ale mam wrażenie, że czegoś jeszcze w szkołach brakuje).”

   Wypowiedziałam się o technikach bardzo dobrze. O liceach też. Schowaj dumę do kieszeni, przeczytaj jeszcze raz i może uznasz za stosowne napisać coś innego ;)

 6. 2 lata ago

  Również byłam w liceum, jednak gdybym stanęła jeszcze raz przed tym wyborem zawahałabym się pomiędzy technikum – jednak gdzieś mi brakowało tej możliwości nauczenia się czegoś więcej czy praktyk.

To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych— Zamówienia nie będą realizowane. Zamknij