Od dłuższego już czasu uczę się (lub w zależności od ilości wolnego czasu, staram się nie zapomnieć) szwedzkiego samodzielnie w domu. Staram się ułatwić sobie sprawę, jak tylko mogę, więc… otaczam się tym językiem wszędzie, gdzie się da.

Nie będę dziś pisać o wszystkich dobrodziejstwach tej metody i opisywać dokładnie, jak takie otaczanie się językiem wygląda w moim przypadku (choć co nieco już kiedyś Ci pisałam, wciąż aktualne). Zacznę od małych kroczków – obserwowania kilku profili na Instagramie.

Swedishbitz

Jest toprofil, w którym co kilka dni (a więc nie z nadmierną częstotliwością) pojawia się wideo ze szwedzkimi wyrażeniami lub idiomami. Mówię wideo, bo oprócz przeczytania danego zdania i zobaczenia, jak właściwie się je pisze, możesz również posłuchać wymowy – szybkiej i bardzo powolnej, wyraźnej, a to skarb na wagę złota. W końcu nie będziesz tylko pisać, mówienie przydaje się o wiele bardziej.

https://www.instagram.com/p/B1eAViBlLhl/?utm_source=ig_web_copy_link

Sweden.se

Na tym Instagramie, słówka i wyrażenia zostają dodatkowo zilustrowane zdjęciem. Jak znalazł dla wzrokowców. Dodatkowo, słowniczek obrazkowy przeplata się tu z ciekawostkami dotyczącymi samej Szwecji. Warto zajrzeć i obserwować zwłaszcza, że nowe posty pojawiają się praktycznie codziennie.

fun_swedish

Jak twórcy piszą w opisie – sprawiają, że nauka szwedzkiego to świetna zabawa. Znów coś dla wzrokowców – wszystkie nowe słówka i wyrażenia opatrzone są obrazkami. Mniej lub bardziej zabawnymi, ale na pewno kolorowymi i rzucającymi się w oczy. Profil skupia się na słówkach będących połączeniem innych słów (które nagle znaczą coś zupełnie innego niż elementy, z jakich się składają) i również zamieszcza nagrania z wymową.

https://www.instagram.com/p/B1lzxSci9uz/?utm_source=ig_web_copy_link

Na Instagramie znajdziesz jeszcze mnóstwo podobnych profili, jednak są z reguły małe i publikują mocno nieregularnie. Moja lista zawiera sprawdzone konta i będzie aktualizowana, gdy tylko coś pojawi się na horyzoncie. Vi ses!

2 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Kto przynosi prezenty w Szwecji?

Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz - co kraj, to obyczaj. Kto jednak przynosi prezenty w Szwecji? Jakie są najczęstsze podarunki pojawiające się w szwedzkich domach?
Więcej

Jak dostać się do Szwecji TYLKO drogą lądową?

Gdy kupiliśmy auto we wrześniu zeszłego roku i nie byliśmy już skazani na jeżdżenie 23-letnią pamiątką rodzinną, postanowiliśmy po raz pierwszy wyruszyć w trasę dłuższą niż na lotnisko w Poznaniu. Gdzie mogliśmy pojechać? Oczywiście - do Szwecji.