Ten wpis w zasadzie w ogóle nie był w planach. Dopiero mój małżonek szturchnął mnie dziś podczas spaceru i powiedział Ty wiesz co, ja chyba zrobię tutorial z przelewów BLIKiem. Odpowiedziałam, że będę pierwsza, więc oto jestem.

Dlaczego właściwie was tu zebrałam? Prawdopodobnie częściowo z własnej wygody. Często podczas wspólnych wyjść ze znajomymi nie dzielimy rachunków, tylko wykonujemy sobie przelewy lub oddajemy gotówkę. Często zdarza mi się też kserować lub kupować różne rzeczy dla kogoś i wtedy najłatwiejszym dla mnie sposobem na rozliczenie jest przelew na telefon BLIK. Gdy wspominam o tej metodzie płatności, z reguły za chwilę pada pytanie a jak to się robi? i teraz, dzięki temu wpisowi, będę mogła nim sypnąć z rękawa przy kolejnej okazji ;)

Na czym to polega?

Gdy mówimy o BLIKu jako metodzie płatności, z reguły nikogo ona nie dziwi, ale raczej mają oni na myśli płatność kodem, który wyświetla się w aplikacji mobilnej banku i który wklepujemy w terminal lub na stronie internetowej podczas płatności.

Mało kto wie, że BLIK umożliwia też przelewy na telefon. I nie zamierzam się tu wywyższać, gdyby mój znajomy nie uświadomił mnie rok temu, do tej pory pewnie żyłabym w nieświadomości.

Opcja przelewu na nr telefonu dostępna jest w następujących bankach: Alior Bank, Millenium, ING, Bank Zachodni WBK, PKO Bank Polski oraz mBank. Podczas wykonywania takiej transakcji, jako odbiorcę podajemy nr telefonu komórkowego zamiast numeru konta. Jeśli nasz kontrahent nie ma skonfigurowanej tej opcji, otrzyma SMS z instrukcją, jak to zrobić. Jeśli ma, pieniądze w sekundę pojawią się na jego koncie. Uwaga, niektóre banki wprowadzają limit kwotowy dla tej transakcji: 200 zł w ING i PKO oraz 500 zł w Millenium, innych nie sprawdzałam :D.

Jak przeprowadzić konfigurację?

Niektóre banki domyślnie przypisują numer telefonu do Twojego konta. W innych, konfigurację musisz przeprowadzić samodzielnie. Z reguły znajdziesz ją w ustawieniach -> przelewy na telefon -> rejestruj numer. Niekiedy drzewko opcji się wydłuża, ale opiera się właśnie na tych filarach. Jeśli masz problem ze znalezieniem tych opcji w apliakcji mobilnej swojego banku, wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę BLIKa – instrukcje są napisane bardzo prosto i przyjaźnie.

Jak wygląda przykładowa konfiguracja? Pokażę wam to na przykładzie jednego z banków, w których mam konta – Millenium, ponieważ chciałam właśnie tam przepiąć mój numer z ING do otrzymywania przelewów na telefon.

Na początku wchodzimy w Ustawienia. Następnym krokiem są Ustawienia przelewu na telefon. W tym kroku aplikacja automatycznie wypełnia nasz numer telefonu, a także pokazuje konto, do którego możemy ten numer przypisać. Ja mam tylko jedno, więc tylko to mam do wyboru. Musimy jeszcze zaakceptować zgodę na otrzymywanie tego typu przelewów. Z kolei dzięki opcji Pokazuj, kto korzysta z BLIKA, podczas wybierania telefonu kontrahenta z listy kontaktów, zobaczymy przy numerach zarejestrowanych w BLIK ikonkę, a jakże, BLIKA i od razu będziemy wiedzieli, że otrzyma płatność od razu.

Jak wysłać przelew?

Znowu, kolejność opcji zależy od aplikacji mobilnej banku. I znowu pokażę wam to wszystko na przykładzie Millenium.

Po zalogowaniu wystarczy wybrać z ekranu głównego opcję Przelew na telefon, by naszym oczom ukazało się okienko po prawej. Wpisujemy tam imię i nazwisko odbiorcy, jego numer telefonu (który szarą ikonką będziemy mogli wybrać z listy kontaktów telefonów), kwotę oraz tytuł przelewu.

W banku ING wybieramy po zalogowaniu z ekranu głównego opcję Przelewy, a po wybraniu konta, z którego chcemy wykonać transakcję zjeżdżamy niżej, wybieramy opcję Przelew na telefon BLIK i postępujemy analogicznie do sytuacji w Millenium.

Czy to zmieni Twoje życie?

Nie wiem. Moje zmieniło o 180 stopni. Nie muszę się martwić, że zabraknie mi kasy, bo znajomi mają konta w innych bankach i przelew nie dojdzie przed weekendem. Rodzicielka może mi swobodnie przelewać wypłatę z dowolnego konta, nie tylko z tego, w którym obie mamy konto. Same plusy.

Dajcie znać, czy ten mini-poradnik był dla was przydatny. Wiedzieliście w ogóle o tej funkcji? Może usłyszeliście o niej pierwszy raz? A jeśli nie, też musieliście tłumaczyć znajomym, jak to działa? No, to od dziś nie musicie. I ja też nie <3 Miłego dnia i do przeczytania!

6 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

3 aplikacje do nauki języków, z których korzystam

Jak już wiesz, po opanowaniu na poziomie C1 języka angielskiego, zaczęłam uczyć się szwedzkiego - głównie z myślą o emigracji, ale nie ukrywam, że ten język mi się spodobał. Początkowo uczęszczałam na kurs do szkoły językowej i bardzo dużo się tam nauczyłam. Później zainteresowałam się aplikacjami i... przepadłam.
Więcej

Jak korzystać z pieniędzy za granicą tak jak w kraju? Mój patent na bezprowizyjne podróżowanie.

Ostatnio sporo podróżuję i dziwię się sobie, że choć o karcie Revolut słyszałam wcześniej, postanowiłam zacząć z niej korzystać dopiero w październiku, gdy wyjechałam tydzień do Londynu. Tam właśnie spełniły się wszystkie marzenia o świętym spokoju i nieprzejmowaniu się żadnymi prowizjami.