Wiele już pisałam wam o organizacji wyjazdu do Londynu, ale w zasadzie nigdy szczegółowo nie opisałam kwestii transportu z i na lotnisko. Co prawda w jednym z wpisów o tym wspomniałam, ale nie wyczerpałam wszystkich możliwych opcji, dlatego też dziś wracamy do tematu. Inspiracją był wynik wyszukiwania w Google, po którym ktoś do mnie trafił, więc dzięki i rozgość się! :)

Na jakie lotnisko lecimy?

Na trasach krótkich, europejskich, podróżuję z reguły tanimi liniami (inna kwestia, że jeszcze poza Europę nie frunęłam ;D). Mam inne priorytety niż królewskie siedzenie przez dwie godziny i trzydaniowy posiłek, bo nawet w tym czasie nie zdążę zgłodnieć – za zaoszczędzone pieniądze wolę poszaleć na miejscu. Dlatego we wpisie omówię dwa lotniska, na które dolecimy z Polski tanimi liniami lotniczymi. Pierwszym z nich jest London Stansted, drugim zaś London Luton. Pomijamy możliwość wzięcia taksówki i wypożyczenia samochodu :)

London Stansted

Pierwszym i weług mnie najwygodniejszym sposobem transportu ze Stansted jest pociąg Stansted Express odjeżdżający bezpośrednio z terminala co 15 minut, a podróż do Londynu trwa około 50 minut. Po wejściu do strefy przylotów wystarczy kierować się do głównej hali i szukać tablic oznaczonych jako “Stansted Express”, ewentualnie z dopiskiem “Platform” (czyli peron).

Ceny biletów zaczynają się od £7. Najkorzystniej jest kupować bilety online, najlepiej razem z biletami na samolot – im bliżej odjazdu, tym wyższe ceny.

Dodatkowo, warto korzystać z różnego rodzaju promocji. Taniej zapłacimy kupując od razu bilet powrotny – występuje tu oferta “Open return”, która pozwala na powrót w ciągu 30 dni od daty pierwszej podróży. Po tym czasie, system potraktuje naszą podróż jak “outbound” – czyli w tą “pierwszą” stronę.

Jeśli podróżujemy we dwójkę lub w jeszcze większym gronie, przyjrzyjcie się biletom “Group offer” i “WebDuo”. Warunkiem korzystania z promocji jest podróżowanie razem całą grupą (lub parą) na każdym etapie podróży. Jest to oszczędność rzędu kilkunastu funtów.

Oferta przeznaczona dla osób podróżujących w parach. Warunkiem skorzystania z niej jest podróżowanie razem przez cały czas podróży.

Jeśli chcemy skorzystać z tej oferty, również należy mieć na uwadze jak najszybsze rezerwowanie biletów online – ceny zaczynają się od £13 (za dwie osoby) w jedną stronę i obejmuje klasę “Standard” (która wciąż ma się lepiej niż klasa pierwsza w PKP), dostęp do wi-fi w pociągu i miejsce na bagaż. Na pierwszą podróż (w domyśle, tą na trasie Stansted Airport – Londyn) musisz stawić się dokładnie na swój pociąg określony na bilecie (od dobrej woli załogi zależy, czy wpuszczą was później, jeśli samolot się spóźni, więc dajcie sobie chwilę zapasu – w praktyce, dajemy sobie zapas, a potem i tak idziemy na pociąg od razu i nigdy nikt nam nie odmówił, ale lepiej być za wcześnie niż za późno). Podróż powrotną możesz zrealizować dowolnym pociągiem w czasie 30 dni od pierwszej podróży.

Oferta przeznaczona dla osób podróżujących w większych grupach, już od trzech osób (z czego minimum dwie muszą być wiekowo 19+ (od tego wieku oznaczani są w Stansted Express dorośli). Wielkość rabatu zależy od liczebności grupy, im więcej osób, tym taniej – grupy powyżej 10 osób podróżują już od £5 w jedną stronę za osobę.

Jeśli chcemy skorzystać z tej oferty, również należy mieć na uwadze jak najszybsze rezerwowanie biletów online. Oferta dotyczy podróży w klasie “Standard” (z dostępem do wi-fi w pociągu i miejscem na bagaż). Zasady podróżowania są takie same, jak w ofercie WebDuo – podróżujecie zawsze razem i trzymacie się godziny odjazdu, a podóż powrotną odbywacie dowolnym pociągiem w ciągu kolejnych 30 dni.


To, co najpiękniejsze, zostawiłam na koniec. Strona Stansted Express jest w 100% przetłumaczona na język polski, a system rezerwacji biletów po wprowadzeniu dat podróży i liczebności grupy sam wybierze dla was najkorzystniejszą opcję cenową. Potem już tylko wystarczy opłacić podróż, wydrukować bilet i… witamy na pokładzie. Zniżki proponowane przez system są legitne – to znaczy, że nie zaproponują wam zniżek, które wam się nie należą, dlatego nie bójcie się z nich korzystać.

Jeśli chodzi o stację docelową, ze Stansted Airport można dojechać do Tottenham Hale (strefa 3) lub Liverpool Street (strefa 1) i tak naprawdę tylko od waszego miejsca zamieszkania zależy, gdzie powinniście się udać (mieszkając w strefie 2, szkoda jechać aż do 3 i płacić za powrót zwiększoną stawkę).

Inną opcją dostania się z lotniska do centrum Londynu jest autobus. Tutaj możemy wybrać spośród wielu różnych przystanków docelowych w mieście, większość jednak dowiezie nas autokarem na większą stację lub dworzec i każe przesiąść się w autobus miejski. Wybierając ten sposób transportu kierujcie się na duże stacje, jak chociażby King’s Cross St Pancras, Liverpool Street, London Euston, Victoria Coach Station. Podróż trwa dłużej niż pociągiem, z reguły ponad godzinę (1:10-1:20), w dodatku nie zawsze się opłaca – musicie skorzystać z porównywarek dostępnych na stronie lotniska.

Dla przykładu – 6-osobowa grupa jadąca z przewoźnikiem National Express może pojechać już za £20 w jedną stronę na trasie Stansted Airport – Victoria Coach Station (i zahaczyć o cukiernię Peggy Porschen znajdującą się w pobliżu). Pociągiem będzie dwukrotnie drożej, ale podróż busem zajmie odpowiednio dłużej – dokładnie 1:50h (przypominam – pociąg jedzie 47 minut, jednak przy zmianie stacji na London Stratford also for Westfield podróż zajmuje tylko godzinę, a możliwa jest tam przesiadka do metra lub kolejki DLR). Minus? Rozkład jazdy. Nie ma przebacz – godzina zarezerwowana na bilecie albo żadna inna. Spóźnisz się? Masz problem. Chyba, że dokupisz opcję “Change&Go”, która jednak w praktyce zrówna cenę busa z ceną pociągu.

London Luton

Tutaj podróż jest troszkę bardziej skomplikowana, bo żaden pociąg nie odjeżdża bezpośrednio z terminala. Wciąż metody podróży są dwie – autobus i pociąg, jednak do pociągu i tak należy podjechać kawałek autobusem. Nie martwcie się – nie jest to takie straszne, jak by się mogło wydawać.

Pociąg dojeżdża do stacji Luton Airpot Parkway – co nie jest tożsame wbrew pozorom z samym terminalem. Terminal znajduje się na stacji Luton (airport – bus), skąd odjeżdża fioletowy bus przewoźnika National Rail. Pamiętajcie, by podczas rezerwacji biletów wybrać stację Luton (airport – bus) jako początkową. W ten sposób dojeżdżamy do pociągu National Rail, który dowiezie nas na jedną ze stacji: St Pancras International, Farringdon i London Blackfriars (gdzie przesiądziecie się do metra) oraz City Thameslink. Najlepszą bazą przesiadkową jest oczywiście St Pancras International, ale pamiętajcie, że metro odjeżdża ze stacji obok – King’s Cross St Pancras.

System rezerwacji jest bardziej skompllikowany, nie ma też języka polskiego, jednak również pokaże wam najtańsze opcje.

Wciąż obowiązuje zasada – im wcześniej, tym taniej. Są zniżki dla grup (naliczą się automatycznie). Bilet powrotny można rezerwować na konkretną godzinę lub wybrać opcję powrotu w ciągu miesiąca.

Najtańszą opcją jest z reguły off-peak return. Podróż powrotna odbywa się w ciągu miesiąca, jednak podróżować możemy pociągami w godzinach 9:00-11:00 i po 18:00 (poza godzinami szczytu dla tej trasy – uważajcie, bo są różne dla różnych tras, ale bramki nie przepuszczą was w złym czasie – w razie wątpliwości pytajcie obsługi).

Przykładowa 4-osobowa wycieczka dorosłych na podróż w dwie strony mająca się odbyć za trzy miesiące ma zapłacić £96. Podróż trwa godzinę.


Jeśli chodzi o autobusy, trasę obsługuje dwóch przewoźników. Pierwszym z nich jest Green Line kursujący co pół godziny w ciągu dnia. Zakupu biletów również najlepiej dokonać online na stronie przewoźnika https://tickets.arrivabus.co.uk (wybierz Green Line, kierunek Lonton Luton – Victoria Coach Station). System rezerwacji nie jest dostępny po polsku, jednak umożliwia czytelne przeklikanie się przez zniżki (nie zostaną naliczone automatycznie).

Z ofert, które mogą was interesować, oprócz tradycyjnego biletu dla dorosłego (£11 w jedną stronę lub £17 wraz z biletem powrotnym ważnym 3 miesiące od pierwszej podróży), mamy Family Ticket za £35 w jedną stronę (podróżować może dwójka dorosłych z dwójką dzieci lub jeden dorosły z trójką dzieci), Group ticket dla podróżujących razem 5 osób za £25 w jedną stronę, Student ticket obejmujący posiadaczy karty ISIC (do wyrobienia przez internet na podstawie ważnej legitymacji studenckiej) w cenie £7,50 w jedną stronę lub £12 w dwie strony, przy czym podróż powrotna musi odbyć się w ciągu 3 miesięcy.

Drugim przewoźnikiem jest National Express obsługujący też połączenia ze Stansted. Ten przewoźnik obsługuje dwie trasy, A1 do Victoria Coach Station (czas podróży 1:25) i A2 do Paddington (czas podróży 1:11, obie zatrzymują się na stacjach pośrednich). Zniżki i system rezerwacji wygląda identycznie jak w przypadku podróży ze Stansted, wybieramy tylko inną trasę. System wskaże wam najtańszą opcję cenową, a przy podróży musicie trzymać się rozkładu jazdy, chyba, że dokupicie odpowiednie opcje.

Mam nadzieję, że ten wpis wyczerpał wszystkie wątpliwości. Jeśli mogłam w czymś pomóc, będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem ze światem. Czekam na pytania, gdyby coś było niejasne, chętnie odpowiem w komentarzach i w razie potrzeby wprowadzę poprawki do wpisu. Wysokich lotów i miłej podróży! :)

2 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać: