Nauka języków to proces, który odbywa się na wielu frontach. Słuchanie, czytanie, pisanie i… mówienie. Każdy z tych elementów powinien być ćwiczony, by Twój język mógł wspinać się na wyższe poziomy.

Ucząc się języka szwedzkiego już od kilku lat, a jeżdżąc do Szwecji stosunkowo rzadko, szukałam miejsc, w których mogę znaleźć native speakerów. Oczywistym wyborem był dla mnie portal Interpals, o którym dowiedziałam się jeszcze w gimnazjum (uczęszczałam do gimnazjum dwujęzycznego). Niestety, Interpals to dla mnie za mało – w ostatnim czasie odkryłam aplikację Tandem. I dziś o obu tych miejscach chcę Ci opowiedzieć.

Interpals

Jest to strona, która w swoim rozwoju zatrzymała się dawno, dawno temu (pod względem wyglądu i interfejsu). Kiedyś nie przeszkadzało mi to tak bardzo, odkąd zaczęłam się zajmować tworzeniem stron internetowych, moje poglądy ewoluowały :)

Na Interpals możesz wyszukać osoby mieszkające w dowolnym miejscu na świecie i mówiące w dowolnym języku. Osoby, które chcą przeprowadzić wymianę językową, mogą wpisać, jakie języki znają i jakich się uczą i pod tym kątem filtrować użytkowników. Oprócz tego, możesz też wybrać, w jakim wieku rozmówców chcesz szukać.

Każdy użytkownik ma też swój profil, w którym może zamieścić informacje o sobie, swoich zainteresowaniach, celu, z jakim przyszedł na Interpals (włącznie z szukaniem drugiej połówki ;D), zdjęcia i inne informacje, które mogą ułatwić nawiązanie kontaktu z innymi osobami.

No właśnie – jak wygląda ten kontakt? Wszystkie interakcje na Interpals przypominają wymianę wiadomości e-mail. To był ostatecznie też czynnik, który mnie do tego portalu zniechęcił (chociaż poznałam tam kilka super miłych osób). Dużo ciężej mi było napisać długą wiadomość do zupełnie obcej osoby nawet, gdy uzupełniła swój profil. Ciężko mi po prostu zacząć wiele wątków w jednej wiadomości nie wiedząc, czy ta rozmowa w ogóle będzie kontynuowana.

Miałam też wyjątkowego pecha, bo ludzie, z którymi zaczynałam rozmowę woleli jednak luźne konwersacje w języku angielskim niż typową wymianę językową. Nie zmienia to faktu, że wszyscy byli super sympatyczni i rozmowy z nimi były przyjemnością, ale jednak nie po to pojawiłam się na Interpals.

Plusy InterpalsMinusy Interpals
– duża społeczność– mam wrażenie, że aktywność użytkowników maleje
– możliwość zaawansowanego filtrowania użytkowników– ludzie nie są nastawieni na wymianę językową
– nacisk na dłuższe formy komunikacji
– przestarzały interfejs

Tandem

Moje nowe odkrycie. Aplikacja, która wprowadzila wymiany językowe w XXI wiek (przysłowiowo, w przenośni, wiesz, o co chodzi :). Apka jest dostępna zarówno na iOS jak i w sklepie Play, a także w przeglądarce.

Na początku uzupełniasz swój profil – wpisujesz, czym się interesujesz, o czym chcesz porozmawiać i czego oczekujesz od swojego partnera jezykowego. Określasz, jaki jest Twój język ojczysty, w jakich innych jezykach mówisz bardzo dobrze oraz jakich języków się uczysz (jeśli kilku, warto w opisie zaznaczyć, na którym z nich aktualnie najbardziej Ci zależy, jeśli masz jakieś preferencje).

Później masz dwa wyjścia – poczekać kilka dni aż aplikacja dobierze Ci pierwszą grupę potencjalnych partnerów (bo tutaj nie możesz wyszukiwać wśród wszystkich użytkowników, a jedynie tych, których cele pokrywają się z Twoimi) albo skorzystać z okresu próbnego Tandem w wersji PRO (nie ponosisz żadnych kosztów, chyba, że zapomnisz anulować subskrypcję). Wtedy Twoja tablica zapełni się kontaktami, z którymi możesz nawiązać jakąś rozmowę.

A skoro już o rozmowach mowa… Tandem to aplikacja czatowa. Działa trochę na zasadzie messengera, ale ma kilka fajnych funkcji. Po pierwsze, możesz w każdej chwili przetłumaczyć wiadomość Twojego rozmówcy na język, który znasz lepiej. Po drugie, swoją wiadomość możesz również tłumaczyć z pomocą tłumacza (z dowolnego języka na dowolny język). Po trzecie, jeśli uczestniczycie w wymianie językowej, każdy z rozmówców może poprawić błędy w wiadomości partnera, dzięki czemu nauka przebiega sprawniej :)

Taka forma sprzyja rozmowom i nawiązywaniu kontaktów. Nie trzeba w pierwszej wiadomości pisać elaboratów. Wystarczy napisać “Cześć, co słychać?” i pretekst do rozpoczęcia rozmowy gotowy.

Gdy już zacieśnicie więzi i wyrazicie taką chęć, możecie zdzwonić się na czacie głosowym lub wideo, a nawet spotkać! Preferencje dotyczące formy kontaktu możesz ustawić w swoim profilu.

Plusy TandemMinusy Tandem
– wersja PRO nie jest niezbędna do działania– w wersji darmowej trzeba czekać na aktywację profilu
– komunikacja za pomocą czatu– brak możliwości przeszukania całej bazy użytkowników
– możliwość określenia częstotliwości i sposobu nauki w profilu (czat/rozmowa audio/wideo/spotkanie)
– możliwość wyszukania użytkowników w pobliżu

Inne aplikacje

Przyznam szczerze, że nie znam żadnych innych aplikacji do wymiany językowej. A Ty? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu, chętnie odwiedzę nowe miejsca.

1 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać:
Więcej

Inspiracje na Bullet Journal

Obiecałam, więc jestem! Jakiś czas temu na kanale pokazałam wam mój bullet journal,, dziś postanowiłam szerzej opisać wam ideę tego dziennika, dać znać, jak mi idzie oraz podpowiedzieć pomysły na własne strony i rozkładówki.
Więcej

Czego możesz się nauczyć na kwarantannie? #zostańwdomu i postaw na samorozwój

Jeśli mogę zrobić dla was coś dobrego w tym trudnym czasie, to zamierzam to zrobić. Ostatnio zaproponowałam wam 10 tytułów na Netflix, które warto nadrobić podczas kwarantanny, dzisiaj przyszła pora na rozwój osobisty. Czego możesz się nauczyć na kwarantannie? Oto przegląd kursów i treści edukacyjnych, które uważam za przydatne, ciekawe i warte przejrzenia.